20.11.2024 | 0 komentarze
Amidy to związki chemiczne będące pochodnymi amin oraz kwasów karboksylowych, jak również tlenowych kwasów mineralnych. W przypadku tych pierwszych wzór grupowy amidu można uzyskać zastępując grupę -OH w grupie karboksylowej kwasu ugrupowaniem atomów -NH2. Na przykład amidem pochodzącym od kwasu octowego jest acetamid o wzorze CH3CONH2, który jest przykładem amidu pierwszorzędowego (atom azotu w jego cząsteczce łączy się z jednym atomem węgla – tym z ugrupowania karbonylowego).
Przedstawicielem drugiej z wymienionych grup związków chemicznych jest mocznik – amid kwasu węglowego. Cząsteczkę tej substancji można przedstawić wzorem sumarycznym jako CO(NH2)2 lub w postaci wzoru półstrukturalnego (grupowego):
Związek ten z uwagi na dużą zawartość azotu jest powszechnie wykorzystywany w rolnictwie jako nawóz sztuczny. W artykule tym skupimy się jednak na innym zastosowaniu mocznika – wspomagającym ekologię i kryjącym się pod nazwą AdBlue…
Nowoczesne silniki Diesla wyposażone są w układy katalityczne, których celem jest redukcja powstających w komorze spalania tlenków azotu. Skąd biorą się tego typu związki chemiczne? Gdy powietrze wraz z olejem napędowym zostaje wprowadzone do cylindra, w warunkach jakie panują w takim reaktorze następuje spalanie nie tylko węglowodorów, ale i zawartego w powietrzu azotu. Na przykład tlenek azotu(II) powstaje w wyniku takiej przemiany:
N2 + O2 ⇄ 2NO
Z lekcji w szkole wiesz, że produkt tej reakcji chemicznej łatwo utlenia się do brunatnego, toksycznego tlenku azotu(IV):
2NO + O2 → 2NO2
Zadaniem AdBlue jest przede wszystkim niedopuszczenie do powstania NO2 poprzez procesy redukcji tlenków azotu, w tym wspomnianego NO. Produktem ostatecznym takich przemian powinna być substancja nieszkodliwa dla środowiska – azot w postaci cząsteczek, czyli N2. Zacznijmy jednak od tego, że AdBlue nie jest czystym mocznikiem, lecz jego wodnym roztworem o stężeniu 32,5% masowych. Preparat ten w wysokiej temperaturze ulega rozkładowi:
CO(NH2)2 + H2O → 2NH3 + CO2
Powstały amoniak reaguje następnie w obecności katalizatora z tlenkiem azotu(II), co prowadzi do powstania azotu:
4NH3 + 6NO ⇄ 5N2 + 6H2O
Ostatnia z wymienionych reakcji chemicznych jest przykładem synproporcjonacji – procesu, podczas którego następuje zmiana stopni utlenienia atomów azotu o skrajnych wartościach (-III w amoniaku oraz +II w tlenku NO) na tę samą wartość (zero), będącą wartością pośrednią między nimi.
Pomimo, że amidy od roku 2025 nie są wpisane w wymagania egzaminacyjne, to jednak mogą pojawić się jaki produkty reakcji chemicznych kwasów karboksylowych. Ponadto pamiętaj, że nawet jeśli dane zagadnienie nie obowiązuje do matury z chemii, to jednak zadanie z nim związane może pojawić się zawsze, poprzedzone odpowiednią informacją wstępną do zadania…
Co może pojawić się na maturze związanego z mocznikiem? W zasadzie każda ze wspomnianych wyżej reakcji chemicznych, a w szczególności procesy równowagowe…
Spodobał Ci się ten artykuł? Polub mój fanpage na Facebooku oraz na Instagramie, aby nie ominęły Cię żadne nowości.
© dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone