28.02.2022 | 0 komentarze
Rozwiązując zadania maturalne bardzo często zdarza się, że odpowiedź jaka powinna zostać udzielona może stać się nie lada problemem dla zdającego. W stresie nawet najprostsze zadanie może okazać się wówczas nie do przebrnięcia, ponieważ pojawiają się liczne wątpliwości związane z właściwą interpretacją polecenia do zadania. Jednym z najczęściej rodzących się w głowach maturzystów pytań jedno jest szczególnie istotne – jak w równaniach reakcji chemicznych zapisywać kwas węglowy?
Na początek przypomnijmy, czym jest ten związek chemiczny?
Kwas węglowy (H2CO3) jest jednym z najsłabszych kwasów nieorganicznych. Ma jednak również inną własność – niewielką trwałość w warunkach normalnych, w porównaniu z innymi kwasami, nawet w jego rozcieńczonych roztworach wodnych. Związek ten praktycznie natychmiast rozkłada się z utworzeniem wody oraz tlenku węgla(IV):
H2CO3 → H2O + CO2
To właśnie niewielka trwałość kwasu węglowego stała się swego rodzaju kością niezgody, która rodzi pytanie – którą z trzech jego postaci należy zapisywać w równaniach reakcji chemicznych:
H2O + CO2, H2O · CO2 i wreszcie H2CO3.
Diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach, dlatego w artykule tym spróbujemy odpowiedzieć na pytania – jak, dlaczego oraz kiedy należy stosować dany zapis kwasu węglowego, aby nie stracić punktów na maturze?
Zapis kwasu węglowego w postaciach H2O + CO2 oraz H2O · CO2.
W ten sposób sugerujemy, że w układzie reakcyjnym zwykle znajduje się mieszanina wody z tlenkiem węgla(IV). Z sytuacją taką mamy do czynienia w przypadkach:
1. Gdy do wody wprowadzamy tlenek węgla(IV) ustala się równowaga dynamiczna:
H2O + CO2 ⇄ H+ + HCO3–
H2O · CO2 ⇄ H+ + HCO3–
UWAGA: drugi z wymienionych zapisów jest dopuszczalny wyłącznie wtedy, gdy równanie reakcji chemicznej nie musi być zapisane zgodnie protonową teorią kwasów i zasad Brønsteda.
2. Gdy do wodnego roztworu jakiejś substancji (na przykład fenolanu sodu) wprowadzamy tlenek węgla(IV), w celu wyparcia kwasu słabszego od kwasu węglowego. W rozważanym poniżej przypadku przebiega reakcja chemiczna, której produktem będzie fenol (C6H5OH):
H2O + CO2 + C6H5O– → C6H5OH + HCO3–
H2O · CO2 + C6H5O– → C6H5OH + HCO3–
UWAGA: drugi z wymienionych zapisów jest dopuszczalny wyłącznie wtedy, gdy równanie reakcji chemicznej nie musi być zapisane zgodnie protonową teorią kwasów i zasad Brønsteda.
Pójdźmy o krok dalej. Oba wymienione zapisy postaci kwasu węglowego można stosować również przedstawiając proces wietrzenia chemicznego skał wapiennych:
CaCO3 + H2O + CO2 → Ca2+ + 2HCO3–
CaCO3 + H2O · CO2 → Ca2+ + 2HCO3–
Co jednak w przypadku, gdy kwas węglowy jest produktem reakcji chemicznej? Z taką sytuacją mamy do czynienia, gdy związek ten zostaje wyparty z (roztworu) swojej soli przez kwas mocniejszy od niego. Objawem przebiegającej wówczas reakcji chemicznej jest stosunkowo intensywne wydzielanie się bezbarwnego, bezwonnego gazu (CO2), co opisują poniższe równania chemiczne:
NaHCO3 + HCl → H2O + CO2 + NaCl oraz w formie jonowej skróconej HCO3– + H3O+ → 2H2O + CO2
Na2CO3 + 2HCl → H2O + CO2 + 2NaCl oraz w formie jonowej skróconej CO32– + 2H3O+ → 3H2O + CO2
Jeśli zastosujemy kwas słaby, ale mocniejszy od kwasu węglowego, równania reakcji przyjmą następującą postać:
NaHCO3 + CH3COOH → H2O + CO2 + CH3COONa oraz w formie jonowej skróconej HCO3– + CH3COOH → H2O + CO2 + CH3COO–
Na2CO3 + 2CH3COOH → H2O + CO2 + 2CH3COONa oraz w formie jonowej skróconej CO32– + 2CH3COOH → 2H2O + CO2 + 2CH3COO–
Jak już wspomniałem, podczas przebiegu takich reakcji chemicznych obserwujemy wydzielanie się bezbarwnego, bezwonnego gazu (CO2), zatem siłą rzeczy nie wolno zastosować wówczas zapisu innego niż H2O + CO2 kwasu węglowego.
Jeśli kwas węglowy jest produktem reakcji chemicznej, podczas której jest on WYPIERANY przez kwas mocniejszy od niego i opisane są objawy takiej reakcji (wydzielanie gazu), należy zastosować zapis H2O + CO2 w produktach. Niedopuszczalny jest wówczas zapis H2O · CO2, ponieważ sugerujemy w ten sposób, że tlenek węgla(IV) związany jest w miarę trwale z cząsteczką wody, zatem nie opuszcza on środowiska reakcyjnego. Podobnie nie wolno zapisać kwasu węglowego jego wzorem sumarycznym (H2CO3).
Kiedy nie wolno stosować zapisu H2O + CO2?
Zapisu H2O + CO2 NIE WOLNO zastosować w równaniu reakcji chemicznej, które zgodnie z poleceniem do zadania powinno zostać zapisane zgodnie z protonową teorią kwasów i zasad Brønsteda. Dzieje się tak, ponieważ zapis równania takiej reakcji musi przedstawiać sprzężone pary kwas-zasada Brønsteda:
H2CO3 + C6H5O– → C6H5OH + HCO3–
Postać kwasu węglowego H2CO3 stosujemy również w przypadku zapisu równania procesu hydrolizy anionu wodorowęglanowego, jeśli buduje on sól pochodzącą od MOCNEJ zasady:
HCO3– + H2O ⇄ H2CO3 + OH–
UWAGA: dopuszcza się jednak w tym przypadku zapis kwasu węglowego w produktach jako H2O + CO2 lub H2O · CO2 pod warunkiem, że równanie reakcji nie musi być napisane zgodnie protonową teorią kwasów i zasad Brønsteda.
Ciekawym przypadkiem jest wodorowęglan amonu (NH4HCO3) – sól pochodząca od słabej zasady (amoniaku). W przypadku tego jonowego związku chemicznego, w jego wodnym roztworze przebiegają równolegle procesy hydrolizy:
HCO3– + H2O ⇄ OH– + CO2 + H2O
NH4+ + H2O ⇄ NH3 + H3O+
Ponieważ produktami obu wymienionych reakcji chemicznych są substancje gazowe, zatem z czasem (podczas długotrwałego przechowywania w nieszczelnym naczyniu) praktycznie cały wodorowęglan amonu ulegnie rozkładowi pod wpływem znajdującej się w powietrzu wilgoci. Objawem przebiegającej reakcji jest wyczuwalny charakterystyczny drażniący zapach, za który odpowiada powstający amoniak – NH3.
Mam nadzieję, że teraz bez problemu będziesz w stanie zmierzyć się z dowolnym zadaniem, w którym pojawi się wątek kwasu węglowego 🙂
Spodobał Ci się ten artykuł? Polub mój fanpage na Facebooku oraz na Instagramie, aby nie ominęły Cię żadne nowości.
© dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone