23.10.2023 | 0 komentarze
Charakter chemiczny tlenków jest jednym z tematów, które uczeń zdający maturę z chemii bezwzględnie znać musi. Uwzględniając opisane zagadnienie jako kryterium klasyfikacji, tlenki możemy podzielić na kwasowe (SO3, P4O10, Mn2O7), zasadowe (CaO, K2O, FeO), amfoteryczne (BeO, Al2O3, Cr2O3) oraz obojętne (NO, CO). Z uwagi na dość można powiedzieć kontrowersyjną klasyfikację ostatniego z wymienionych – tlenku węgla(II), związkowi temu wiele uwagi poświęcił już Damian Micki w swoim artykule kilka lat temu. Szczerze polecam jego lekturę: Czy CO jest tlenkiem obojętnym?
Wymienione substancje to oczywiście jedynie wybrane przykłady, dlatego trzeba mieć świadomość, że do podanych grup tlenków należy o wiele więcej związków chemicznych. Badając ich zachowanie się wobec wodnych roztworów kwasów, wodorotlenków oraz niekiedy samej wody mamy możliwość udowodnić w sposób doświadczalny charakter chemiczny w zasadzie każdego z nich…
Dzisiaj skupimy się na pierwszej z wymienionych grup tlenków – wykazujących charakter kwasowy. W szkole uczymy się, że są to związki chemiczne, które:
– reagują z zasadami, na przykład tlenek siarki(VI):
SO3 + 2NaOH → Na2SO4 + H2O
Gdy jednak zastosujemy inną stechiometrię reagentów, możemy uzyskać roztwór odpowiedniej wodorosoli:
SO3 + NaOH → NaHSO4
– niektóre reagują z wodą i wówczas uzyskujemy wodne roztwory kwasów tlenowych (takie tlenki nazywamy wówczas kwasotwórczymi):
SO3 + H2O → H2SO4
– nie reagują z kwasami, ale mogą wchodzić w reakcję chemiczną z zawartą w roztworze kwasu wodą. Na przykład wspomniany tlenek siarki(VI) (równanie reakcji powyżej).
SO3 + HCl → reakcja nie zachodzi, ale z uwagi na obecną w roztworze kwasu solnego wodę, tlenek siarki(VI) przereaguje z nią tworząc kwas siarkowy(VI). Uzyskamy w ten sposób roztwór stanowiący mieszaninę kwasu solnego oraz siarkowego(VI).
Wymienione przykłady dotyczą typowych zachowań tlenków o charakterze kwasowym wobec danego odczynnika (kwasu czy zasady oraz wody) i teoretycznie moglibyśmy na tym poprzestać, gdyby wziąć pod uwagę tlenki o charakterze kwasowym pochodzące od większości pierwiastków niemetalicznych bloku p. Sprawa zaczyna się jednak nieco komplikować w przypadku niektórych tlenków metali bloku d. Rozważmy dwa tlenki obowiązujące Cię do matury z chemii: CrO3 (czerwone ciało stałe) oraz Mn2O7 (zielona, oleista ciecz). Oba wymienione związki chemiczne są silnymi utleniaczami, a środowisko kwasowe jeszcze bardziej potęguję ich zdolności utleniające. Gdy tlenek chromu(VI) lub tlenek manganu(VII) wprowadzony zostanie do środowiska kwasowego, w którym znajduje się odpowiednio silny reduktor, wówczas nastąpi przebieg reakcji redoks. Rozważmy zachowanie się wymienionych tlenków wobec trzech znanych Ci kwasów beztlenowych. W tym celu najpierw przyjrzymy się równaniom dysocjacji elektrolitycznej kwasów:
HCl + H2O → H3O+ + Cl–
HBr + H2O → H3O+ + Br–
HI + H2O → H3O+ + I–
W wyniku opisanych procesów dysocjacji jonowej, w roztworze pojawiają się aniony odpowiednich reszt kwasowych oraz jony hydroniowe, nadające odczyn kwasowy uzyskanej mieszaninie. Jeśli do takiego układu wprowadzone zostaną wspomniane tlenki – CrO3 lub Mn2O7, wówczas przebiegnie reakcja redoks z udziałem każdej z tych substancji (reakcje z wodnym roztworem kwasu HI przebiegają w sposób podobny):
Mn2O7 + 14H3O+ + 10Cl– → 2Mn2+ + 21H2O + 5Cl2
2CrO3 + 12H3O+ + 6Br– → 2Cr3+ + 18H2O + 3Br2 (bilans jonowo-elektronowy tej reakcji chemicznej opisany został na końcu tego artykułu)
Jeszcze ciekawiej robi się w przypadku, gdy do reakcji zaangażujemy związki organiczne, które mogłyby posłużyć jako reduktory, na przykład (obowiązkowy dla Ciebie na maturze) kwas mrówkowy:
4H3O+ + 5HCOOH + Mn2O7 → 2Mn2+ + 5CO2 + 11H2O
Z przytoczonych przykładów wynika, że tlenki kwasowe mogą reagować również z kwasami, jednak mamy wtedy do czynienia z procesami utleniania-redukcji. UWAGA: taka reakcja nie może wówczas posłużyć do uzasadnienia kwasowego charakteru chemicznego tlenku.
Warto jest wspomnieć o jeszcze jednym przypadku reakcji tlenku kwasowego z kwasem, lecz nie jest to reakcja redoks:
4HF + SiO2 → SiF4 + 2H2O
Jak widzisz, istnieje grupa tlenków wykazujących charakter kwasowy, które reagują z kwasami. Przygotowując się do egzaminu maturalnego z chemii warto jest mieć tego świadomość, ponieważ analizując arkusze CKE, już nie raz autorzy zwartych w nich zadań potrafili zaskoczyć swoimi pomysłami…
Spodobał Ci się ten artykuł? Polub mój fanpage na Facebooku oraz na Instagramie, aby nie ominęły Cię żadne nowości.
© dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone