Wskazanie właściwych probówek oraz określenie rodzaju kryształów
Do znajdującego się w probówce dwuchromianu(VI) potasu dodano roztwór kwasu siarkowego(VI) o stężeniu 20%, aż do całkowitego rozpuszczenia się ciała stałego. Następnie do zawartości tego naczynia wkroplono 3-procentowy roztwór nadtlenku wodoru. Podczas wykonywania tej czynności zaobserwowano między innymi wydzielanie się bezbarwnego gazu. Uzyskana mieszanina poreakcyjna została silnie zalkalizowana roztworem KOH, po czym wprowadzono do niej roztwór nadtlenku wodoru i zaobserwowano zmianę barwy zawartości probówki. W trakcie doświadczenia wykonano kilka fotografii oznaczonych numerami I–IV.
W niektórych probówkach znajdowały się związki chromu, w których pierwiastek ten przyjmuje taki sam stopień utlenienia.
Wskaż numery tych probówek, a następnie określ rodzaj kryształów (kowalencyjne, molekularne, jonowe), w postaci których występują związki chromu znajdujące się w probówkach o numerach I oraz II. Numery probówek: Rodzaje kryształów: © dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone
Wskaż numery tych probówek, a następnie określ rodzaj kryształów (kowalencyjne, molekularne, jonowe), w postaci których występują związki chromu znajdujące się w probówkach o numerach I oraz II.
Numery probówek:
Rodzaje kryształów:
© dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone