Zadanie 11.3. Arkusz Palladium marzec 2023 (1 punkt)

Jeden z wymienionych anionów, umownie oznaczony literą X powstaje w wyniku dysocjacji elektrolitycznej słabego, nietrwałego kwasu, który rozkłada się między innymi z wydzieleniem tlenku azotu(II). W roztworze pojawia się wtedy również mocny kwas tlenowy. W celu określenia funkcji (utleniacza lub reduktora), jaką w reakcjach redoks może pełnić jon X trzech uczniów przeprowadziło doświadczenie chemiczne z udziałem wodnego roztworu soli potasowej zawierającej opisany anion.

Uczeń A: zawartość probówki wprowadził do rozcieńczonego roztworu kwasu siarkowego(VI).

Uczeń B: zawartość probówki wprowadził do zakwaszonego roztworu dwuchromianu(VI) potasu.

Uczeń C: zawartość probówki wprowadził do zakwaszonego roztworu jodku potasu.

W celu zakwaszenia układów, uczniowie B oraz C wykorzystali ten sam kwas, co uczeń A. Fotografie o numerach 1.­–5. w sposób losowy przedstawiają wygląd probówek wraz z zawartością, przy czym niektóre ze zdjęć wykonano w trakcie lub po zakończeniu eksperymentu przez uczniów:

Mieszanina wody z pewną substancją chemiczną wykazuje efekt Tyndalla. Po zakończeniu doświadczenia przez ucznia C, pewną część uzyskanej zawartości probówki wprowadzono do opisanej mieszaniny i zaobserwowano pojawienie się charakterystycznego zabarwienia.

Podkreśl nazwę tej z poniższych substancji chemicznych, której mieszanina z wodą została wykorzystana oraz napisz, jaką barwę przyjęła zawartość naczynia po wprowadzeniu do niej zawartości probówki uzyskanej przez ucznia C.

fruktoza                       sacharoza                       amyloza                       glukoza

Barwa zawartości naczynia: