DWMED

Breadcrumbs

Zadanie 10. Arkusz Palladium luty 2020 (1 punkt)

Węglan wapnia jest substancją trudno rozpuszczalną w wodzie, jednakże pewna niewielka ilość tej soli rozpuszcza się i ulega dysocjacji elektrolitycznej. W przypadku wodnej zawiesiny opisanego związku chemicznego, faza wodna stanowi wówczas roztwór nasycony, a równowagę, jaka ustala się między tym roztworem, a nierozpuszczoną częścią węglanu wapnia przedstawia równanie:

Zadanie 10. Arkusz Palladium luty 2020 (1 punkt)

Równowagę tę opisuje wielkość zwana iloczynem rozpuszczalności (Kso), która w temperaturze równej 25 oC ma wartość 3,16∙10–9 i wyrażona jest równaniem:

Zadanie 10. Arkusz Palladium luty 2020 (1 punkt)

W wyrażeniu tym wielkości [Ca2+] oraz [CO32–] są stężeniami molowymi jonów.

Na podstawie: W. Mizerski, Tablice chemiczne, Warszawa 2013.

Po wprowadzeniu do wodnej zawiesiny węglanu wapnia kilku kropli alkoholowego roztworu fenoloftaleiny obserwuje się pojawienie różowego zabarwienia fazy wodnej.

Oceń poprawność poniższych zdań wpisując literę „P” (prawda) lub literę „F” (fałsz).

1. Jeśli do 1 dm3 nasyconego w temperaturze 25 oC roztworu węglanu wapnia wprowadzi się taką ilość CaCl2, że w uzyskanym roztworze o objętości 1 dm3 stężenie jonów chlorkowych wyniesie 5∙10–3 mol∙dm–3, pojawi się wówczas faza stała.

2. Po wprowadzeniu do wodnej zawiesiny węglanu wapnia w temperaturze 25 oC dodatkowej porcji tego związku chemicznego, w fazie wodnej zwiększy się wówczas stężenie molowe zarówno jonów wapniowych jak i węglanowych.

3. Z uwagi na przebiegający proces hydrolizy anionowej, w nasyconym roztworze węglanu wapnia liczba jonów węglanowych jest nieco większa niż jonów Ca2+.

© dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone