Zapis wzorów sumarycznych związków chemicznych oraz jonów spełniających określony warunek
Penicylamina to zwyczajowa nazwa kwasu 2-amino-3-merkapto-3-metylobutanowego. Dzięki obecności grupy –SH (merkaptanowej), cząsteczki tego związku chemicznego mają zdolność do tworzenia trwałych kompleksów z dwu- oraz trójdodatnimi jonami tzw. metali ciężkich. Kompleksy takie stosunkowo łatwo usuwane są z organizmu. Fakt ten stanowił podstawę pierwotnego zastosowania D-penicylaminy, jakim była detoksykacja organizmu po zatruciu metalami ciężkimi.
Na podstawie: D. Steinhilber i inni, Chemia medyczna. Cele leków, substancje czynne, biologia chemiczna, Wrocław 2012.
Na szpitalny oddział ratunkowy trafił pacjent z podejrzeniem zatrucia solami zawierającymi jony metali ciężkich. Wywiad środowiskowy wykazał, że poszkodowany miał w pracy kontakt z następującymi związkami chemicznymi: chlorek sodu, chlorek żelaza(III), chlorek potasu, siarczan(VI) miedzi(II) oraz azotan(V) srebra.
a) Podaj wzory sumaryczne tych z wymienionych soli, które najprawdopodobniej nie były przyczyną zatrucia metalami ciężkimi. b) Wymień te jony metali wchodzące w skład wymienionych soli, które można usunąć z organizmu w postaci trwałego kompleksu za pomocą D-penicylaminy. © dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone
a) Podaj wzory sumaryczne tych z wymienionych soli, które najprawdopodobniej nie były przyczyną zatrucia metalami ciężkimi.
b) Wymień te jony metali wchodzące w skład wymienionych soli, które można usunąć z organizmu w postaci trwałego kompleksu za pomocą D-penicylaminy.
© dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone