Pomimo, że benzen oraz metylobenzen (toluen) należą do tego samego szeregu homologicznego, to jednak znacząco różnią się reaktywnością, co wynika z różnej struktury ich cząsteczek.
W celu sprawdzenia, który z wymienionych związków łatwiej wchodzi w reakcję chemiczną w tej samej temperaturze, próbki tych węglowodorów umieszczono w dwóch probówkach. Do każdego z naczyń wprowadzono następnie zakwaszony roztwór dwuchromianu(VI) potasu. Po energicznym, kilkudziesięciosekundowym wstrząsaniu zawartością probówek uzyskano układy przedstawione na fotografiach 1. oraz 2.
Podkreśl właściwe słowa w nawiasach, aby powstały zdania prawdziwe.
W 1. probówce znajdował się węglowodór, którego cząsteczki (mogą / nie mogą) być określane dipolami elektrycznymi, dlatego w naczyniu tym (nastąpiła / nie nastąpiła) zmiana barwy roztworu. Wszystkie atomy budujące cząsteczkę węglowodoru znajdującego się w (1. / 2.) probówce leżą na tej samej płaszczyźnie, natomiast w przypadku węglowodoru w (1. / 2.) probówce tylko atomy (węgla / wodoru) spełniają opisany warunek. Oddzielenie się fazy wodnej od organicznej obserwujemy w obu probówkach, ponieważ dominującymi oddziaływaniami międzycząsteczkowymi wymienionych homologów są (wiązania wodorowe / siły dyspersyjne).
© dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone