Glin jest pierwiastkiem, którego powierzchnię pokrywa pasywna warstwa tlenku, dlatego wiele reakcji chemicznych z udziałem tego metalu przebiega dopiero po mechanicznym usunięciu tlenku, lub po umieszczeniu w roztworze o odczynie silnie zasadowym.
W trzech probówkach umieszczono blaszki aluminiowe, przy czym tylko jedną z nich zarysowano usuwając w ten sposób pasywną warstwę tlenku. Do dwóch probówek wprowadzono roztwór azotanu(V) srebra, do trzeciej natomiast – wodny roztwór odczynnika Tollensa – mocnego elektrolitu zawierającego związek kompleksowy o wzorze [Ag(NH3)2]OH. W jednej z probówek objawy reakcji zaobserwowano praktycznie natychmiast, a w kolejnej – dopiero po kilkunastu godzinach. Fotografie 1.–3. w sposób losowy przedstawiają zawartość każdej z probówek po 24 godzinach od momentu rozpoczęcia eksperymentu.
Wskaż numer tej probówki, w której umieszczona blaszka została zarysowana. Odpowiedź uzasadnij równaniem reakcji chemicznej zapisanym w formie jonowej skróconej. Numer fotografii: Równanie reakcji: © dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone