DWMED

Breadcrumbs

Zadanie 31.1. Wyjaśnienie zastosowania roztworu kwasu siarkowego(VI). Doświadczenia chemiczne w zadaniach część 1. Rozdział 5 (1 punkt)

Ksylitol jest polihydroksylowym alkoholem, białym ciałem stałym o wzorze sumarycznym C5H7(OH)5. W jego cząsteczce każdy atom węgla połączony jest z jedną grupą funkcyjną. W temperaturze 22 oC związek ten bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie.

Do probówek zawierających ciepłą wodę destylowaną wprowadzono próbki trzech substancji chemicznych – sacharozy, skrobi ziemniaczanej oraz ksylitolu. Zawartością każdego z naczyń energicznie wstrząśnięto i pozostawiono na kilkadziesiąt sekund. Ponieważ wygląd dwóch spośród trzech uzyskanych mieszanin był praktycznie identyczny, wykonano jedynie dwie fotografie, które oznaczono literami A oraz B.

Ponieważ zawartości dwóch naczyń, w których zawarte mieszaniny wyglądały identycznie przeprowadzono doświadczenie chemiczne mające na celu odróżnienie opisanych substancji. W etapie I do każdej z próbek wprowadzono po kilka kropli rozcieńczonego kwasu siarkowego(VI) i przez pewien czas ogrzewano. W II etapie ostudzone do temperatury otoczenia próbki zobojętniono i wprowadzono do alkalicznych zawiesin wodorotlenku miedzi(II), a następnie energicznie wstrząśnięto uzyskując układy widoczne na fotografiach 1. oraz 2. W III etapie powstałe mieszaniny ogrzano. Zawartość 1. probówki przyjęła barwę widoczną na fotografii 4., natomiast wygląd zawartości 2. probówki po tym etapie doświadczenia przedstawia fotografia 3.

Wyjaśnij, dlaczego w pierwszym etapie doświadczenia wykorzystano roztwór kwasu siarkowego(VI)? Odnieś się do właściwości redukujących związków chemicznych wobec zastosowanego później odczynnika Trommera.

© dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone