Zadanie 26.2. Wybór właściwych słów w nawiasach. Doświadczenia chemiczne w zadaniach część 1. Rozdział 5 (1 punkt)
Zbadano zachowanie się benzenu oraz N-fenyloaniliny wobec wody bromowej w dwuetapowym doświadczeniu. W pierwszym etapie do probówki z wymienionym odczynnikiem wprowadzono benzen i energicznie wstrząśnięto zawartością naczynia. Uzyskano wówczas efekt przedstawiony na fotografii A. W drugim etapie, do powstałej mieszaniny dodano próbkę aminy i ponownie wstrząśnięto zawartością probówki, uzyskując tym samym układ, jaki ilustruje fotografia B. W warunkach przeprowadzonego eksperymentu gęstość benzenu była równa 0,87 g∙cm–3.
Podkreśl właściwe słowa w nawiasach, aby powstały zdania prawdziwe. Benzen (reaguje / nie reaguje) z bromem bez udziału katalizatora, np. FeBr3. W tych samych warunkach N-fenyloanilina jest o wiele (bardziej / mniej) reaktywna. Przemiana taka jest przykładem reakcji typu (addycji / eliminacji / substytucji) biegnącej według mechanizmu (rodnikowego / elektrofilowego / nukleofilowego). Powstała bromopochodna N-fenyloaniliny zdecydowanie lepiej rozpuszcza się w (benzenie / wodzie) niż w (benzenie / wodzie). © dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone
Podkreśl właściwe słowa w nawiasach, aby powstały zdania prawdziwe.
Benzen (reaguje / nie reaguje) z bromem bez udziału katalizatora, np. FeBr3. W tych samych warunkach N-fenyloanilina jest o wiele (bardziej / mniej) reaktywna. Przemiana taka jest przykładem reakcji typu (addycji / eliminacji / substytucji) biegnącej według mechanizmu (rodnikowego / elektrofilowego / nukleofilowego). Powstała bromopochodna N-fenyloaniliny zdecydowanie lepiej rozpuszcza się w (benzenie / wodzie) niż w (benzenie / wodzie).
© dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone