Zadanie 15. Wskazanie próbki o większym stężeniu jonów z uzasadnieniem. Doświadczenia chemiczne w zadaniach część 1. Rozdział 3 (1 punkt)
Z uwagi na obecność w wodnych roztworach elektrolitów nośników ładunku elektrycznego, mieszaniny takie wykazują przewodnictwo elektryczne. W przypadku, gdy nie ma możliwości zbadania przewodnictwa roztworu, wówczas, w celu ustalenia, czy mamy do czynienia z elektrolitem, można zmierzyć jego wyrażoną w Ohmach (Ω) rezystancję. Jej wartość jest odwrotnie proporcjonalna do stężenia molowego zawartych w roztworze jonów. Zamieszczona fotografia ilustruje układ pomiarowy wykorzystany podczas wyznaczania rezystancji nasyconego w temperaturze 22 oC roztworu chlorku sodu. Z przeprowadzonego doświadczenia wynika, że rezystancja takiej mieszaniny w podanych warunkach wynosi 61,7 kΩ.
W dwóch różnych butelkach znajdowały się – woda destylowana oraz woda wodociągowa (bogata w jony wapnia, magnezu oraz wodorowęglanowe). W celu identyfikacji zawartości naczyń, w tych samych warunkach przeprowadzono pomiary rezystancji każdej z próbek dwóch wymienionych substancji. Dane zebrano w tabeli.
Porównaj wartości rezystancji obu próbek. Wskaż numer tej z nich, która ma większe stężenie molowe jonów. Określ, czy jest to woda destylowana, czy wodociągowa. Uzasadnij wybór. Wybrana próbka: Rodzaj wody: Uzasadnienie: © dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone
Porównaj wartości rezystancji obu próbek. Wskaż numer tej z nich, która ma większe stężenie molowe jonów. Określ, czy jest to woda destylowana, czy wodociągowa. Uzasadnij wybór.
Wybrana próbka:
Rodzaj wody:
Uzasadnienie:
© dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone