Jednym ze wskaźników kwasowo-zasadowych jest błękit bromofenolowy. Fotografie 1.–6. Ilustrują wodne roztwory zawierające ten wskaźnik uszeregowane zgodnie ze wrastającym pH od wartości 2 do 13.
Zbadano charakter chemiczny jednego z tlenków:
PbO, SiO2, Al2O3, P4O10.
W tym celu przeprowadzono eksperyment podczas którego próbkę badanej substancji o takiej samej masie wprowadzono do dwóch probówek oznaczonych literami A oraz B i energicznie wstrząśnięto. W probówce A znajdował się roztwór kwasu chlorowodorowego o stężeniu jonów chlorkowych 0,1 mol∙dm–3, z dodatkiem błękitu bromofenolowego. W naczyniu B roztwór KOH o takim samym stężeniu molowym jak użyty kwas solny, z tym samym wskaźnikiem alkacymetrycznym. Po zakończeniu doświadczenia w każdym z naczyń znajdował się klarowny roztwór. Zawartość naczynia A przyjęła wówczas barwę identyczną jak w probówce 3., natomiast zawartość naczynia B – taką jak w probówce 5.
Napisz w formie jonowej skróconej równania reakcji chemicznych jakie przebiegły w naczyniach A i B po wprowadzeniu do ich zawartości odpowiedniego tlenku. Określ charakter chemiczny dodanej substancji. A: B: Charakter chemiczny: © dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone