Zadanie 11. Zadanie problemowe. Doświadczenia chemiczne w zadaniach część 1. Rozdział 3 (4 punkty)
Fotografia 1. przedstawia mieszaninę uzyskaną przez wprowadzenie do wody destylowanej takiej ilości CuSO4∙5H2O, że część tej substancji nie uległa rozpuszczeniu w temperaturze 21 oC, w której rozpuszczalność wykorzystanego hydratu wynosi 36 g/100 g wody, a powstały wówczas roztwór ma gęstość 1,2 g∙cm–3. Mieszaniny znajdujące się w probówkach 2.–6. uzyskano w tych samych warunkach metodą kolejnych rozcieńczeń. Na przykład roztwór 2. sporządzono w taki sposób, że pobrano 1,5 cm3 roztworu 1. i rozcieńczono go w nowym naczyniu wodą destylowaną do objętości równej 3 cm3. Z kolei mieszaninę 3. sporządzono pobierając 1,5 cm3 roztworu 2. i rozcieńczono wodą destylowaną do objętości 3 cm3. Pozostałe mieszaniny uzyskano w sposób analogiczny jak roztwór 2. oraz 3. W momencie wykonywania fotografii 2.–6. każdy z tych roztworów miał zatem objętość 3 cm3.
Oblicz stężenie molowe jonów siarczanowych(VI) w roztworze znajdującym się w 6. probówce. Wynik wyraź w mmol∙dm–3 z dokładnością do drugiego miejsca po przecinku. © dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone
Oblicz stężenie molowe jonów siarczanowych(VI) w roztworze znajdującym się w 6. probówce. Wynik wyraź w mmol∙dm–3 z dokładnością do drugiego miejsca po przecinku.
© dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone