DWMED

Breadcrumbs

Zadanie 1.2. Wyjaśnienie pojawienia się czerwonej barwy papierka wskaźnikowego. Doświadczenia chemiczne w zadaniach część 1. Rozdział 5 (1 punkt)

Meniskiem nazywamy zakrzywioną powierzchnię utworzoną przez ciecz w wąskiej rurce. Występowanie menisku wklęsłego obserwujemy w przypadku takich cieczy, pomiędzy cząsteczkami których siły kohezji są mniejsze, niż siły adhezji ich cząsteczek do powierzchni szkła, co w szczególności obserwuje się w przypadku roztworów wodnych. Menisk wypukły możemy zaobserwować w przypadku takich substancji chemicznych, których cząsteczki słabo oddziałują ze szklanymi ściankami naczynia i praktycznie nie mieszają się z wodą. Znajomość zachowania się cieczy wobec ścianek naczynia często pozwala określić, która z warstw stanowi fazę wodną, a która roztwór z rozpuszczalnikiem organicznym.

Na podstawie: P. Atkins, L. Jones, Chemia ogólna. Cząsteczki, materia, reakcje, Warszawa 2018.

Fotografie 1.–5. w sposób losowy ilustrują zawartości probówek stanowiące kombinacje składników zebranych w tabeli poniżej, przy czym jedynie probówka 4. nie była wstrząsana.

Na zamieszczonej poniżej fotografii przedstawiono eksperyment przeprowadzony z udziałem zawartości 5. probówki.

Wyjaśnij, dlaczego po zakończeniu tego doświadczenia umieszczony u wylotu z naczynia uniwersalny papierek wskaźnikowy przyjął czerwone zabarwienie? W odpowiedzi uwzględnij typ oraz nazwę mechanizm reakcji chemicznej jaka przebiegła pod wpływem światła UV.

© dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone