Roztwory buforowe są układami zdolnymi do utrzymywania względnie stałego pH środowiska, a ich składowymi są sprzężone pary kwas-zasada Brønsteda. Gdy do roztworu zawierającego bufor wprowadzi się kwas, wówczas pochodzące z jego dysocjacji jony wodorowe zostaną zneutralizowane w wyniku ich reakcji z zasadą Brønsteda stanowiącą składową buforu. Z kolei, wprowadzając do roztworu pewną liczbę jonów wodorotlenkowych, pochodzących z dysocjacji mocnej zasady, wówczas przereagują one z obecnym w układzie składnikiem buforu jakim jest kwas Brønsteda.
Stosunkowo popularnym układem buforującym jest tzw. bufor octanowy, którego składnikami są kwas octowy, woda oraz octan sodu.
Oceń poprawność poniższych zdań wpisując literę „P” (prawda) lub literę „F” (fałsz).
1. W roztworze buforu octanowego stężenie jonów octanowych jest praktycznie takie samo jak stężenie octanu sodu.
2. W wyniku rozcieńczenia opisanego roztworu buforu octanowego wodą destylowaną, stężenie jonów Na+ znajdujących się w tym roztworze wzrośnie, ponieważ zwiększy się stopień dysocjacji octanu sodu.
3. Po wprowadzeniu do roztworu buforu octanowego kilku kropli stężonego roztworu kwasu siarkowego(VI), nastąpi zwiększenie liczby cząsteczek kwasu octowego.
© dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone