Obliczanie wartości pH roztworu wodorotlenku wapnia po jego rozcieńczeniu uwzględniając autodysocjację wody
Woda ulega procesowi autodysocjacji zgodnie z równaniem:
H2O + H2O ⇄ H3O+ + OH–
Równowagę jaka się wówczas ustala opisuje wielkość Kw zwana iloczynem jonowym wody, który w temperaturze 25 oC ma wartość 10–14 i wyraża się w sposób następujący:
Kw = [H3O+]·[OH–]
Gdy do chemicznie czystej wody wprowadzony zostanie roztwór kwasu lub zasady, wówczas dochodzi do zmiany stężenia jonów wodorowych oraz wodorotlenkowych powstałych w wyniku autodysocjacji wody. W przypadku roztworów kwasów i zasad o stężeniach mniejszych niż 10–6 mol·dm–3, w precyzyjnych obliczeniach pH należy wówczas uwzględnić opisaną zmianę.
Na podstawie: A. Hulanicki, Reakcje kwasów i zasad w chemii analitycznej, Warszawa 2016.
Roztwór wodorotlenku wapnia o pH = 9 rozcieńczono wodą destylowaną uzyskując w temperaturze 25 oC roztwór, w którym stężenie jonów Ca2+ wynosiło 10–7 mol·dm–3.
Uwzględniając autodysocjację wody oblicz wartość pH uzyskanego w ten sposób roztworu. Wynik podaj z dokładnością do trzech cyfr znaczących. © dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone
Uwzględniając autodysocjację wody oblicz wartość pH uzyskanego w ten sposób roztworu. Wynik podaj z dokładnością do trzech cyfr znaczących.
© dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone