Obliczanie masy tlenku fosforu(V) niezbędnej do przygotowania roztworu kwasu o określonym pH
Wartość pH roztworów słabych, wieloprotonowych kwasów zależy praktycznie wyłącznie od stężenia jonów wodorowych powstałych w pierwszym etapie dysocjacji kwasu. Przykładem takiego związku chemicznego jest kwas ortofosforowy(V), którego wartość stałej równowagi dysocjacji elektrolitycznej (25 ⁰C) w pierwszym etapie wynosi 7,1∙10–3, a w kolejnych równa jest odpowiednio 6,3∙10–8 oraz 4,4∙10–13.
Na podstawie: P. W. Atkins, L. Jones, Chemia ogólna. Cząsteczki, materia, reakcje, Warszawa 2018 oraz W. Mizerski, Tablice chemiczne, Warszawa 2013.
Pewną masę tlenku fosforu(V) o wzorze P4O10 roztworzono w wodzie destylowanej i uzyskano w ten sposób 200 cm3 roztworu kwasu ortofosforowego(V) o wartości pH równej 1,3.
Oblicz masę tlenku fosforu(V) wykorzystanego w tym doświadczeniu. Wynik podaj w gramach z dokładnością do pierwszego miejsca po przecinku. © dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone
Oblicz masę tlenku fosforu(V) wykorzystanego w tym doświadczeniu. Wynik podaj w gramach z dokładnością do pierwszego miejsca po przecinku.
© dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone