Obliczanie niezbędnej masy roztworu nadtlenku wodoru do przygotowania roztworu pirania
W celu usunięcia pozostałości organicznych ze szkła laboratoryjnego stosuje się tzw. roztwór piranię (ang. piranha solution). Jest to mieszanina 96-procentowego roztworu kwasu siarkowego(VI) o gęstości 1,84 g/cm3 i perhydrolu, czyli 30-procentowego roztworu nadtlenku wodoru o gęstości 1,11 g/cm3. Oba składniki roztworu pirania miesza się w stosunku objętościowym (odpowiednio) 7:3, a produktem przebiegającej reakcji chemicznej jest kwas nadtlenosiarkowy (H2SO5) oraz woda.
Na podstawie: A. Asgar i inni, Photodefinable polydimethylsiloxane (PDMS) for rapid lab-on-a-chip prototyping, Lab on a Chip 2007.
W laboratorium dysponowano jedynie 70-procentowym, wodnym roztworem nadtlenku wodoru.
Jaką jego masę należy odważyć, aby możliwe było przygotowanie 100 cm3 roztworu pirania o podanym w informacji wprowadzającej składzie? Pomiń zjawisko kontrakcji, a wynik podaj z dokładnością do drugiego miejsca po przecinku. © dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone
Jaką jego masę należy odważyć, aby możliwe było przygotowanie 100 cm3 roztworu pirania o podanym w informacji wprowadzającej składzie? Pomiń zjawisko kontrakcji, a wynik podaj z dokładnością do drugiego miejsca po przecinku.
© dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone