Ustalanie wzoru sumarycznego soli na podstawie analizy termograwimetrycznej
Jedną z metod analizy termicznej jest termograwimetria. Technika ta polega na ogrzewaniu ze stałą szybkością próbki i rejestrowaniu zmian jej masy w funkcji czasu lub temperatury. Uzyskane dane pomiarowe przedstawia się w formie wykresu zwanego krzywą termograwimetryczną (TG). Termograwimetrię można zastosować do określania wzorów sumarycznych związków chemicznych. Podczas jednego z eksperymentów badaniu poddano próbkę pewnej soli, której krzywa termograwimetryczna ma następujący przebieg:
Na podstawie: W. Szczepaniak, Metody instrumentalne w analizie chemicznej, Warszawa 2012.
Ustalono ponadto, że w warunkach prowadzonego eksperymentu wydzieliła się czerwonobrunatna mieszanina dwóch gazów, która po przepuszczeniu przez płuczkę zawierającą wodny roztwór wodorotlenku potasu spowodowała przyrost jej masy o 690 mg, zaś podtrzymujący palenie gaz, jaki opuścił płuczkę zajął w warunkach normalnych objętość 168 cm3.
Wiedząc, że stałym produktem uzyskanym w wyniku przeprowadzonego eksperymentu było metaliczne srebro, ustal na podstawie niezbędnych obliczeń wzór sumaryczny soli poddanej analizie termograwimetrycznej. © dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone
Wiedząc, że stałym produktem uzyskanym w wyniku przeprowadzonego eksperymentu było metaliczne srebro, ustal na podstawie niezbędnych obliczeń wzór sumaryczny soli poddanej analizie termograwimetrycznej.
© dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone