Obliczanie stopnia przereagowania tlenku srebra(I) powstałego w wyniku reakcji rozkładu węglanu srebra
Węglan srebra ulega rozkładowi według schematu:
Ag2CO3 → Ag2O + CO2
Powstały tlenek srebra(I) jest nietrwały i już w temperaturze poniżej 500 K ulega dalszemu rozkładowi z utworzeniem metalicznego srebra oraz tlenu.
Na podstawie: A. Bielański, Podstawy chemii nieorganicznej, Warszawa 2010.
Przygotowano dwie nieidentyczne próbki węglanu srebra o masie 13,8 g każda i poddano prażeniu w temperaturze bliskiej 500 K, przy czym pierwszą z próbek prażono o kilka minut krócej niż drugą. W efekcie uzyskano mieszaniny substancji stałych o masach (odpowiednio) 11,48 g oraz 10,96 g. Do każdej z tych mieszanin wprowadzono następnie nadmiar roztworu kwasu solnego. Z pierwszego z naczyń wydzieliło się 224 cm3 (warunki normalne) bezbarwnego, bezwonnego gazu powodującego mętnienie wody wapiennej.
Podaj numer próbki, z której po dodaniu kwasu solnego wydzielił się gaz powodujący mętnienie wody wapiennej, a następnie na podstawie niezbędnych obliczeń ustal wyrażając w procentach stopień rozkładu tlenku srebra w tej próbce. Wynik podaj z dokładnością do trzech cyfr znaczących. © dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone
Podaj numer próbki, z której po dodaniu kwasu solnego wydzielił się gaz powodujący mętnienie wody wapiennej, a następnie na podstawie niezbędnych obliczeń ustal wyrażając w procentach stopień rozkładu tlenku srebra w tej próbce. Wynik podaj z dokładnością do trzech cyfr znaczących.
© dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone