Wybór poprawnych określeń na podstawie przeprowadzonego doświadczenia
Przeprowadzono doświadczenie którego schemat zilustrowano rysunkiem poniżej. Przed rozpoczęciem tego eksperymentu w probówkach znajdowały się wodne roztwory cukrów: 1 i 2 – sacharozy, 3 – maltozy, 4 – mannozy oraz 5 – fruktozy. Po dodaniu podanych odczynników, zawartością każdego z naczyń energicznie wstrząśnięto. Probówki o numerach 1÷3 umieszczono następnie w łaźni wodnej o temperaturze równej 50 ⁰C i termostatowano przez 30 minut. Po tym czasie zawartość naczyń ostudzono do temperatury otoczenia (20 ⁰C).
Podkreśl wyrażenia w nawiasach tak, aby powstały zdania prawdziwe. Przed dodaniem odczynników, roztwór znajdujący się (tylko/nie tylko) w trzeciej z probówek miał odczyn (kwasowy/obojętny/zasadowy). Po dodaniu każdego z odczynników w (jednym/dwóch/trzech) naczyniach uzyskano roztwór o wartości pH wyższej niż 7. Reakcja hydrolizy przebiegła w probówkach o numerach (1/2/3/4/5), przy czym w probówce o numerze (1/2/3/4/5) powstały wówczas dwa różne (disacharydy/polisacharydy/monosacharydy). © dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone
Podkreśl wyrażenia w nawiasach tak, aby powstały zdania prawdziwe.
Przed dodaniem odczynników, roztwór znajdujący się (tylko/nie tylko) w trzeciej z probówek miał odczyn (kwasowy/obojętny/zasadowy). Po dodaniu każdego z odczynników w (jednym/dwóch/trzech) naczyniach uzyskano roztwór o wartości pH wyższej niż 7. Reakcja hydrolizy przebiegła w probówkach o numerach (1/2/3/4/5), przy czym w probówce o numerze (1/2/3/4/5) powstały wówczas dwa różne (disacharydy/polisacharydy/monosacharydy).
© dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone