Zapis równania reakcji redoks z udziałem manganianu(VII) potasu w określonym środowisku oraz bilans jonowo-elektronowy
W trzech nieoznakowanych probówkach znajdowały się losowo umieszczone: woda, rozcieńczony roztwór kwasu siarkowego(VI) oraz wodny roztwór wodorotlenku potasu. W celu identyfikacji zawartości naczyń przeprowadzono doświadczenie chemiczne, podczas którego do każdej z probówek dodano po kilka kryształków manganianu(VII) potasu (1). Po jego rozpuszczeniu, do każdego z wymienionych naczyń dodano następnie stechiometryczną ilość stałego pirosiarczynu potasu o wzorze K2S2O5 (2), w anionach którego obu atomom siarki przypisuje się stopień utlenienia równy cztery. Schemat opisanego doświadczenia ilustruje rysunek:
Po dodaniu pirosiarczynu potasu, zawartością każdej z probówek kilkukrotnie energicznie wstrząśnięto i zanotowano następujące obserwacje:
Probówka A: roztwór odbarwił się.
Probówka B: wytrącił się brunatny osad.
Probówka C: roztwór zmienił barwę na kolor zielony.
Napisz w formie jonowej skróconej równanie przebiegającej w probówce C podczas prowadzonego doświadczenia reakcji chemicznej. Współczynniki stechiometryczne uzgodnij metodą bilansu jonowo-elektronowego. © dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone
Napisz w formie jonowej skróconej równanie przebiegającej w probówce C podczas prowadzonego doświadczenia reakcji chemicznej. Współczynniki stechiometryczne uzgodnij metodą bilansu jonowo-elektronowego.
© dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone