Rysunek poniżej przedstawia wzór cząsteczki dydrogesteronu, będącego pochodną progesteronu – żeńskiego hormonu płciowego, który umożliwia implantację zarodka w błonie śluzowej macicy. Dydrogesteron o nazwie handlowej Duphaston stosuje się w przypadku niedoboru progesteronu, w celu podtrzymania ciąży.
W szafce laboratoryjnej znajdowały się trzy nieopisane opakowania, zawierające identyczne pod względem morfologicznym tabletki. Wiadomo tylko, że były to Duphaston, Aspiryna (kwas acetylosalicylowy) oraz benzoesan potasu. W celu identyfikacji zawartości wymienionych naczyń, wykorzystano po jednej tabletce każdej z substancji chemicznych, rozdrabniając je na proszek w trzech różnych moździerzach. Następnie każdą z próbek, z osobna wprowadzono do probówek zawierających gorące, zakwaszone kwasem siarkowym(VI) roztwory dwuchromianu(VI) potasu i wstrząśnięto zawartością każdego z naczyń.
Zanotowano następujące obserwacje:
Probówka A: ciało stałe nieznacznie uległo rozpuszczeniu, wyczuwalny był zapach octu, faza wodna nie zmieniła zabarwienia.
Probówka B: ciało stałe nieznacznie uległo rozpuszczeniu, wyczuwalny był słaby zapach octu, a po około minucie faza wodna przyjęła zielone zabarwienie.
Probówka C: po wstrząśnięciu zawartością naczynia ciało stałe uległo całkowitemu rozpuszczeniu, faza wodna nie zmieniła zabarwienia.
Wyjaśnij przyczynę pojawienia się zapachu octu, wydobywającego się z probówki oznaczonej literą A.
© dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone