Określanie nazwy alkinu na podstawie analizy elementarnej oraz struktury cząsteczki. Podręcznik 9.1 zad. 6
Alkiny odbarwiają zakwaszony roztwór manganianu(VII) potasu. W zależności od położenia wiązania potrójnego w łańcuchu węglowym, możliwe są dwie drogi przebiegu tego procesu. Gdy wiązanie wielokrotne znajduje się w środku łańcucha (przy co najmniej drugim atomie węgla, lub dalej) uzyskuje się wówczas roztwór stanowiący mieszaninę kwasów karboksylowych. Jeśli natomiast mamy do czynienia z tzw. alkinem terminalnym (wiązanie potrójne znajduje się pomiędzy pierwszym, a drugim atomem węgla), wówczas uzyskuje się roztwór kwasu karboksylowego oraz tlenek węgla(IV).
Na podstawie: R. Szczypiński, Projektowanie doświadczeń chemicznych. Dla maturzystów i nie tylko, Warszawa 2019.
W celu określenia struktury pewnego zawierającego 87,27% węgla alkinu, próbkę tego węglowodoru wprowadzono do gorącego, zakwaszonego roztworu manganianu(VII) potasu i zaobserwowano odbarwienie się zawartości naczynia reakcyjnego oraz pojawienie się charakterystycznego zapachu zjełczałego masła.
Podaj nazwę systematyczną badanego alkinu, jeśli w jego cząsteczkach nie ma atomów węgla o rzędowości większej niż dwa. © dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone
Podaj nazwę systematyczną badanego alkinu, jeśli w jego cząsteczkach nie ma atomów węgla o rzędowości większej niż dwa.
© dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone