Zapis dwóch równań reakcji chemicznych jakie przebiegły podczas doświadczenia z udziałem tlenku azotu(V)
Przeprowadzono doświadczenie chemiczne, którego schemat ilustruje rysunek:
Podczas opisanego doświadczenia do probówek oznaczonych cyframi 1 oraz 3 wprowadzono nadmiar (względem substancji rozpuszczonej) odczynnika i energicznie wstrząśnięto ich zawartością. W jednym z naczyń uzyskano roztwór rzeczywisty. W następstwie wykonanego doświadczenia w probówce oznaczonej cyfrą 3 przebiegły dwie reakcje chemiczne. W wyniku pierwszej z nich doszło do zobojętnienia roztworu, natomiast druga z reakcji doprowadziła do pojawienia się w układzie pewnego związku chemicznego. Substancja ta dysocjując zwiększa liczbę jonów, które przy dostatecznie wysokim stężeniu powodują zmianę barwy wykorzystanego podczas tego eksperymentu oranżu metylowego.
Napisz w formie jonowej równia dwóch reakcji chemicznych o których mowa jest w treści zadania dotyczącego probówki nr 3. W przypadku pierwszego z równań zastosuj tzw. zapis skrócony. Równanie nr 1: Równanie nr 2: © dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone
Napisz w formie jonowej równia dwóch reakcji chemicznych o których mowa jest w treści zadania dotyczącego probówki nr 3. W przypadku pierwszego z równań zastosuj tzw. zapis skrócony.
Równanie nr 1:
Równanie nr 2:
© dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone