Reakcja tlenku ołowiu(IV) z roztworem zasady sodowej
Tlenek ołowiu(IV) reaguje z kwasem solnym w podwyższonej temperaturze, przy czym wydziela się gaz o żółtozielonym zabarwieniu i powstaje beztlenowa sól zawierająca taką samą liczbę atomów, co wyjściowy tlenek. Cząsteczki trzeciego produktu tej reakcji mają budowę kątową, a orbitalom walencyjnym ich atomu centralnego przypisuje się hybrydyzację typu sp3. Związek ten jest bardzo dobrym rozpuszczalnikiem dla wodorotlenku sodu i tworzy z nim silnie zasadowy roztwór. Roztwór ten można wykorzystać do reakcji z tlenkiem ołowiu(IV), a jej produktem jest związek kompleksowy, którego dwuujemny jon ma liczbę koordynacyjną równą 6.
Na podstawie: A. Bielański, Podstawy chemii nieorganicznej, Warszawa 2010.
Napisz, co zaobserwujemy podczas reakcji niewielkiego nadmiaru wodnego roztworu wodorotlenku sodu z tlenkiem ołowiu(IV)? Odpowiedź uzasadnij równaniem reakcji chemicznej, zapisanym w formie jonowej skróconej. Oceń, czy jest to reakcja redoks? Uzasadnij swoje stanowisko. © dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone
Napisz, co zaobserwujemy podczas reakcji niewielkiego nadmiaru wodnego roztworu wodorotlenku sodu z tlenkiem ołowiu(IV)? Odpowiedź uzasadnij równaniem reakcji chemicznej, zapisanym w formie jonowej skróconej. Oceń, czy jest to reakcja redoks? Uzasadnij swoje stanowisko.
© dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone