Zadanie 3.3. Arkusz Palladium kwiecień 2021 (1 punkt)
Energią jonizacji nazywamy taką ilość energii, jaka potrzebna jest do usunięcia elektronu z atomu pierwiastka chemicznego lub jego jonu prostego. Rysunek poniżej ilustruje charakterystykę zmian wartości pierwszej oraz drugiej energii jonizacji pierwiastków grup głównych układu okresowego, uszeregowanych według wzrastającej liczby atomowej. Pierwiastki te ponumerowano nadając wartości liczbowe od 1 do 26.
Na podstawie: A. Bielański, Podstawy chemii nieorganicznej, Warszawa 2010.
W reakcji z kwasami magnez stosunkowo łatwo przekształca się w dwudodatnie jony. Podczas opisanej przemiany przebiega proces według schematu:
Mg → Mg2+ + 2ē
Szybkość reakcji magnezu z kwasem zależy między innymi od pH użytego roztworu. Przeprowadzono doświadczenie chemiczne, którego schemat ilustruje rysunek poniżej.
Oceń, w której z probówek w tej samej temperaturze wstążka magnezowa roztworzyła się szybciej? Uzasadnij swoją odpowiedź. © dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone
Oceń, w której z probówek w tej samej temperaturze wstążka magnezowa roztworzyła się szybciej? Uzasadnij swoją odpowiedź.
© dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone