Zadanie 2. Arkusz Palladium kwiecień 2021 (1 punkt)
Energią jonizacji nazywamy taką ilość energii, jaka potrzebna jest do usunięcia elektronu z atomu pierwiastka chemicznego lub jego jonu prostego. Rysunek poniżej ilustruje charakterystykę zmian wartości pierwszej oraz drugiej energii jonizacji pierwiastków grup głównych układu okresowego, uszeregowanych według wzrastającej liczby atomowej. Pierwiastki te ponumerowano nadając wartości liczbowe od 1 do 26.
Na podstawie: A. Bielański, Podstawy chemii nieorganicznej, Warszawa 2010.
Jeden z wymienionych pierwiastków chemicznych tworzy najsłabszy (w porównaniu z pozostałymi kwasami tworzonymi przez inne pierwiastki leżące w tej samej grupie) jednoprotonowy kwas beztlenowy. Wodny roztwór tego kwasu reaguje z tlenkiem pierwiastka oznaczonego numerem 14, w którym pierwiastkowi temu przypisuje się jego maksymalny stopień utlenienia.
Napisz równanie reakcji chemicznej jaka przebiega po wprowadzeniu opisanego tlenku do wodnego roztworu kwasu o którym mowa. © dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone
Napisz równanie reakcji chemicznej jaka przebiega po wprowadzeniu opisanego tlenku do wodnego roztworu kwasu o którym mowa.
© dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone