Zadanie 15. Arkusz Palladium kwiecień 2021 (1 punkt)
Trudno rozpuszczalne w wodzie wodorotlenki powstają w wyniku reakcji strąceniowych, przy odpowiednich wartościach – pH roztworu oraz stężeń kationów metali. Na przykład w temperaturze 298 K z roztworów zawierających jony Fe3+ o stężeniu 0,025 mol·dm–3 wodorotlenek żelaza(III) strąca się już przy wartości pH = 2. Równowagę jaka ustala się między roztworem nasyconym a osadem związku trudno rozpuszczalnego nazywa się wtedy iloczynem rozpuszczalności (Kso). W przypadku wodorotlenku żelaza(III) wyrażenie opisujące równowagę:
Fe(OH)3(s) ⇄ Fe3+(aq) + 3OH–(aq)
przyjmuje wówczas postać:
Kso = [Fe3+]·[OH–]3
W wyrażeniu tym wielkości [Fe3+] oraz [OH–] są stężeniami molowymi jonów w nasyconym roztworze jaki znajduje się nad osadem wodorotlenku.
Na podstawie: J. Minczewski, Z. Marczenko, Chemia analityczna. Podstawy teoretyczne i analiza jakościowa, Warszawa 2012.
Ustal na podstawie odpowiednich obliczeń wartość iloczynu rozpuszczalności wodorotlenku żelaza(III) w temperaturze 298 K. © dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone
Ustal na podstawie odpowiednich obliczeń wartość iloczynu rozpuszczalności wodorotlenku żelaza(III) w temperaturze 298 K.
© dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone