Zadanie 7. Arkusz Palladium kwiecień 2020 (2 punkty)
Pomimo, że wodorotlenek wapnia jest związkiem chemicznym trudno rozpuszczalnym w wodzie, to jednak pewna jego ilość rozpuszcza się w niej i praktycznie całkowicie ulega dysocjacji elektrolitycznej na jony – zgodnie ze schematem:
Ca(OH)2 ⟶ Ca2+ + 2OH–
Rozpuszczalność wodorotlenku wapnia w wodzie zależy od temperatury, a jego nasycone roztwory noszą nazwę wody wapiennej. Wykres poniżej ilustruje charakterystykę zmian rozpuszczalności wodorotlenku wapnia (mg / 100 g wody) w zakresie temperatur 0 oC ÷ 100 oC.
Na podstawie: W. Mizerski, Tablice chemiczne, Warszawa 2013.
Roztwory nasycone tego wodorotlenku zawierają stosunkowo niewielką ilość substancji rozpuszczonej, dlatego z pewnym przybliżeniem przyjmuje się, że ich gęstość praktycznie równa jest gęstości wody i wynosi około 1 g∙cm–3. Wartość pH wody wapiennej zależy od stężenia zawartych w niej jonów wodorotlenkowych.
Oblicz wartość pH roztworu wody wapiennej w temperaturze 20 oC. Wynik podaj z dokładnością do drugiego miejsca po przecinku. © dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone
Oblicz wartość pH roztworu wody wapiennej w temperaturze 20 oC. Wynik podaj z dokładnością do drugiego miejsca po przecinku.
© dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone