Zadanie 6.2. Arkusz Palladium kwiecień 2020 (1 punkt)
Długość wiązania chemicznego to odległość między środkami atomów połączonych wiązaniem chemicznym. Im krótsze jest takie wiązanie, tym jest ono silniejsze, w konsekwencji należy dostarczyć więcej energii, aby zostało rozerwane. Informacje na temat długości wiązań (wyrażone w pikometrach – pm) w cząsteczkach wybranych wodorków niemetali zebrano w tabeli.
Na podstawie: P. Atkins, L. Jones, Chemia ogólna. Cząsteczki, materia, reakcje, Warszawa 2018.
Na podstawie podanych wartości długości wiązań w cząsteczkach wymienionych wodorków niemetali można przewidzieć zdolność do ich dysocjacji elektrolitycznej w danym rozpuszczalniku, a miarą tej zdolności jest wielkość zwana stałą równowagi dysocjacji elektrolitycznej.
Określ, który z wymienionych wodorków niemetali (HF, HCl, HBr, HI) ma największą wartość stałej dysocjacji w ciekłym amoniaku w tych samych warunkach ciśnienia i temperatury? Uzasadnij swoją odpowiedź. Wybrany wodorek oraz uzasadnienie: © dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone
Określ, który z wymienionych wodorków niemetali (HF, HCl, HBr, HI) ma największą wartość stałej dysocjacji w ciekłym amoniaku w tych samych warunkach ciśnienia i temperatury? Uzasadnij swoją odpowiedź.
Wybrany wodorek oraz uzasadnienie:
© dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone