W kiełkujących ziarnach zbóż obecny jest disacharyd o nazwie izomaltoza. W przewodzie pokarmowym cukier ten powstaje w wyniku częściowej hydrolizy spożywanej wraz z pokarmem jednej z frakcji skrobi. Następnie pod wpływem odpowiednich enzymów izomaltoza rozkładana jest do wolnej glukozy. Wzór cząsteczki opisanego dwucukru ilustruje znajdujący się poniżej rysunek. Disacharydy o podobnej strukturze można stosunkowo łatwo odróżnić od fruktozy przeprowadzając próbę identyczną jak reakcję odróżniającą aldozy od ketoz.
Na podstawie: M. Gumińska, Zarys biochemii ogólnej dla studentów farmacji i analityki medycznej, Kraków 1998 oraz J. B. Reece, L. A. Urry, M. L. Cain, S. A. Wasserman, P. V. Minorsky, R. B. Jackson , Biologia Campbella, Poznań 2019.
W niepodpisanej probówce znajdował się wodny roztwór pewnego związku chemicznego, którym mógł być biuret, izomaltoza, fruktoza lub sacharoza.
Zaprojektuj jednoetapowe doświadczenie chemiczne, którego przeprowadzenie w sposób jednoznaczny pozwoli stwierdzić, że w naczyniu znajdował się wodny roztwór izomaltozy. W tym celu wybierz podkreślając dwa spośród niżej podanych odczynników, a następnie opisz stosowne obserwacje z ich wykorzystaniem dotyczące identyfikowanego roztworu.
Odczynniki: NaOH(aq), Br2(aq), CuSO4(aq), KHCO3(aq), roztwór lakmusu.
© dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone