Zadanie 13. Arkusz Palladium kwiecień 2020 (2 punkty)
Fenoloftaleina może przyjmować postać czterech różnych form. Wzory chemiczne trzech z nich oraz zakresy pH roztworów, w jakich one dominują ilustruje rysunek poniżej.
Rozważając równowagi jonowe w wodnych roztworach soli słabych kwasów i mocnych zasad lub mocnych kwasów i słabych zasad istnieje relacja: Ka·Kb = Kw. W przypadku roztworu zawierającego sól pochodzącą od słabego kwasu i mocnej zasady, wielkość Ka jest wówczas stałą równowagi dysocjacji kwasu Brønsteda, natomiast Kb to stała równowagi hydrolizy sprzężonej z nim zasady Brønsteda. Stała równowagi autodysocjacji wody (Kw) w temperaturze 25 oC ma wartość około 10–14.
Na podstawie: P. W. Atkins, Chemia fizyczna, Warszawa 2012.
W temperaturze 25 oC zmiareczkowano 25 cm3 wodnego roztworu fenolu wobec fenoloftaleiny jako wskaźnika. Do momentu osiągnięcia punktu równoważnikowego zużyto 50 cm3 roztworu titranta, jakim był wodny roztwór wodorotlenku sodu o stężeniu 0,0125 mol∙dm–3. W opisanych warunkach, w punkcie równoważnikowym uzyskano roztwór fenolanu sodu, w którym hydrolizie ulega więcej niż 5% anionów fenolanowych.
Na podstawie niezbędnych obliczeń ustal, która z postaci fenoloftaleiny dominować będzie w uzyskanym w punkcie równoważnikowym roztworze? © dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone
Na podstawie niezbędnych obliczeń ustal, która z postaci fenoloftaleiny dominować będzie w uzyskanym w punkcie równoważnikowym roztworze?
© dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone