Zadanie 10.3. Arkusz Palladium kwiecień 2020 (1 punkt)
Pomimo, że wodorotlenek wapnia jest związkiem chemicznym trudno rozpuszczalnym w wodzie, to jednak pewna jego ilość rozpuszcza się w niej i praktycznie całkowicie ulega dysocjacji elektrolitycznej na jony – zgodnie ze schematem:
Ca(OH)2 ⟶ Ca2+ + 2OH–
Rozpuszczalność wodorotlenku wapnia w wodzie zależy od temperatury, a jego nasycone roztwory noszą nazwę wody wapiennej.
W celu wykazania charakteru chemicznego tlenku wapnia, w trzech probówkach umieszczono rozcieńczone roztwory wodne – kwasu octowego, wodorotlenku potasu oraz wodę destylowaną. Do każdego z wymienionych naczyń wprowadzono następnie po dwie krople roztworu oranżu metylowego. Fotografie poniżej ilustrują zawartości probówek po wykonaniu opisanych czynności:
Do każdego z naczyń wprowadzono następnie pewne ilości tlenku wapnia i energicznie wstrząśnięto. W probówkach 1. oraz 3. uzyskano wówczas mieszaniny niejednorodne.
Określ charakter chemiczny tlenku wapnia, a następnie wyjaśnij, dlaczego w probówkach 1. oraz 3. nie uzyskano klarownych roztworów po wprowadzeniu do nich tlenku wapnia. Charakter chemiczny CaO: Wyjaśnienie: © dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone
Określ charakter chemiczny tlenku wapnia, a następnie wyjaśnij, dlaczego w probówkach 1. oraz 3. nie uzyskano klarownych roztworów po wprowadzeniu do nich tlenku wapnia.
Charakter chemiczny CaO:
Wyjaśnienie:
© dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone