Zadanie 37.2. Arkusz Palladium kwiecień 2019 (1 punkt)
Techniką analityczną stosowaną w celu wyodrębnienia aminokwasu z mieszaniny aminokwasów jest elektroforeza. Badaną próbkę umieszcza się wówczas w buforowanym roztworze o określonej wartości pH, a uzyskany w ten sposób preparat nanosi na płytkę zawierającą warstwę żelu. Na jej końcach znajdują się elektrody podłączone do biegunów źródła prądu stałego. Po zamknięciu obwodu, powstałe pole elektryczne wymusza migrację dominujących przy danej wartości pH roztworu buforowego form aminokwasów do odpowiednich elektrod. Jony obojnacze nie ulegają wówczas przemieszczeniu w sposób wymuszony.
Na podstawie: R. Szczypiński, Projektowanie doświadczeń chemicznych dla maturzystów i nie tylko, Warszawa 2019.
Przeprowadzono hydrolizę trójpeptydu zbudowanego z reszt aminokwasów, którym przypisuje się trójliterowe oznaczenia: Phe, Glu, Leu. Uzyskaną mieszaninę aminokwasów umieszczono w buforowanym roztworze o wartości pH równej 5,48.
Korzystając z trójliterowych oznaczeń aminokwasów napisz schemat cząsteczki poddanego hydrolizie trójpeptydu, wiedząc, że jego N-koniec stanowi reszta tzw. kwasowego aminokwasu, a C-końcem jest reszta aminokwasu, który w reakcji z mieszaniną nitrującą daje żółte zabarwienie. © dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone
Korzystając z trójliterowych oznaczeń aminokwasów napisz schemat cząsteczki poddanego hydrolizie trójpeptydu, wiedząc, że jego N-koniec stanowi reszta tzw. kwasowego aminokwasu, a C-końcem jest reszta aminokwasu, który w reakcji z mieszaniną nitrującą daje żółte zabarwienie.
© dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone