Zadanie 24. Arkusz Palladium kwiecień 2019 (1 punkt)
Alkeny różniące się strukturą cząsteczek można odróżnić przeprowadzając reakcję z gorącym, zakwaszonym roztworem KMnO4. W trakcie takiej przemiany następuje rozszczepienie cząsteczki węglowodoru w miejscu połączenia atomów węgla wiązaniem podwójnym. W tabeli zebrano informacje o powstających produktach, w zależności od elementów struktury cząsteczki alkenu:
W trzech nieoznakowanych naczyniach znajdowały się 2-metylopent-1-en, heksan oraz heks-3-en. Do próbki każdej z tych substancji wprowadzono zakwaszony roztwór manganianu(VII) potasu i energicznie wstrząśnięto, a następnie ogrzano. W probówce widocznej na zdjęciu 2. zaobserwowano wtedy intensywne wydzielanie się bezbarwnego gazu. Poniższe fotografie w sposób losowy ilustrują zawartość naczyń po zakończeniu doświadczenia.
Przeprowadzono eksperyment z udziałem związku organicznego powstałego w probówce, w której nie zaobserwowano wydzielania się gazu. Substancję tę wprowadzono do świeżo przygotowanej, wodnej zawiesiny wodorotlenku chromu(III). Zawartością naczynia energicznie wstrząśnięto i zaobserwowano objaw świadczący o przebiegu reakcji chemicznej.
Oceń, czy przeprowadzony eksperyment pozwala jednoznacznie stwierdzić amfoteryczny charakter chemiczny wodorotlenku chromu(III)? Uzasadnij swoje stanowisko. Odpowiedź: Uzasadnienie: © dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone
Oceń, czy przeprowadzony eksperyment pozwala jednoznacznie stwierdzić amfoteryczny charakter chemiczny wodorotlenku chromu(III)? Uzasadnij swoje stanowisko.
Odpowiedź:
Uzasadnienie:
© dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone