Zadanie 6.3. Arkusz Palladium kwiecień 2018 (1 punkt)
Rdzeń atomowy każdego z pierwiastków X i Y zawiera dziesięć elektronów. W stanie podstawowym atomy pierwszego z nich mają identyczną liczbę walencyjnych elektronów sparowanych i niesparowanych. Drugi z wymienionych pierwiastków tworzy jony o wzorze YO4–.
W pewnym tlenku pierwiastka X pierwiastkowi temu przypisuje się jego najwyższą wartość stopnia utlenienia. Przeprowadzono doświadczenie zilustrowane poniższym rysunkiem, stosując stechiometryczne ilości wodorotlenków wobec tlenków pierwiastków X i Y oraz nadmiar wody.
Po dodaniu odczynników zawartość probówki nr 1 ogrzano, a następnie każdą z nich energicznie wstrząśnięto. W naczyniach o numerach 3 i 4 pojawiły się jony YO4–.
Napisz w formie jonowej skróconej równania reakcji chemicznych, jakie odpowiadają za takie, a nie inne podane przez Ciebie zabarwienie roztworów w probówkach o numerach 1 i 4 uzyskanych w wyniku przeprowadzonego eksperymentu. Probówka nr 1: Probówka nr 4: © dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone
Napisz w formie jonowej skróconej równania reakcji chemicznych, jakie odpowiadają za takie, a nie inne podane przez Ciebie zabarwienie roztworów w probówkach o numerach 1 i 4 uzyskanych w wyniku przeprowadzonego eksperymentu.
Probówka nr 1:
Probówka nr 4:
© dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone