Zadanie 4. Arkusz Palladium kwiecień 2017 (1 punkt)
Podczas ogrzewania w temperaturze 1570 K ÷ 1720 K ortofosforanu(V) wapnia z tlenkiem krzemu(IV) oraz koksem, otrzymuje się tzw. fosfor biały, który w opisanych warunkach tworzy cząsteczki czteroatomowe. Z uwagi na wysokie ryzyko jego samozapłonu, proces ten prowadzi się bez dostępu powietrza. Dalsze przemiany fosforu białego rozpoczynają się zwolna już w temperaturze pokojowej pod działaniem światła. Podczas ogrzewania go w ściśle określonych warunkach możliwe jest uzyskanie fosforu czerwonego, fioletowego lub czarnego. Spalając fosfor biały w tlenie uzyskuje się tlenek, w którym fosforowi przypisuje się jego najwyższy możliwy stopień utlenienia.
Na podstawie: A. Bielański, Podstawy chemii nieorganicznej, Warszawa 2010.
Substraty wykorzystane w reakcji otrzymywania białego fosforu miesza się w stosunku molowym, równym kolejno: 1:3:5. Wśród produktów tego procesu znajdują się również krzemian wapnia oraz tlenek węgla(II).
Napisz równanie reakcji chemicznej prowadzącej do uzyskania fosforu białego, a następnie podkreślając odpowiednie wyrażenie w nawiasie określ, czy jest to proces redoks? Uzasadnij swoje stanowisko. Równanie reakcji: Opisana reakcja (jest / nie jest) jest procesem redoks, ponieważ: © dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone
Napisz równanie reakcji chemicznej prowadzącej do uzyskania fosforu białego, a następnie podkreślając odpowiednie wyrażenie w nawiasie określ, czy jest to proces redoks? Uzasadnij swoje stanowisko.
Równanie reakcji:
Opisana reakcja (jest / nie jest) jest procesem redoks, ponieważ:
© dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone