Zadanie 23. Arkusz Palladium kwiecień 2017 (2 punkty)
W przemyśle chemicznym do prowadzenia niektórych reakcji chemicznych, takich jak sulfonowanie lub nitrowanie stosuje się dymiący kwas siarkowy(VI), zwany oleum. Jest to roztwór tlenku siarki(VI) w bezwodnym kwasie siarkowym(VI), przy czym zawartość procentowa SO3 wynosi wówczas zwykle 20÷25% wagowych takiego roztworu.
Na podstawie: K. Schmidt-Szałowski, M. Szafran, E. Bobryk, J. Sentek, Technologia chemiczna. Przemysł nieorganiczny, Warszawa 2013.
Podczas rozcieńczania oleum wodą destylowaną przebiega reakcja chemiczna opisana równaniem:
SO3 + H2O ⟶ H2SO4
Oblicz, jaką masę oleum o stężeniu 20% oraz jaką masę wody destylowanej należy przygotować, w celu wyprodukowania jednej tony stężonego (96%) wodnego roztworu kwasu siarkowego(VI)? Wyniki obliczeń podaj w kilogramach, z dokładnością do drugiego miejsca po przecinku. Przyjmij, że opisany proces przebiega ze 100% wydajnością. © dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone
Oblicz, jaką masę oleum o stężeniu 20% oraz jaką masę wody destylowanej należy przygotować, w celu wyprodukowania jednej tony stężonego (96%) wodnego roztworu kwasu siarkowego(VI)? Wyniki obliczeń podaj w kilogramach, z dokładnością do drugiego miejsca po przecinku. Przyjmij, że opisany proces przebiega ze 100% wydajnością.
© dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone