Zadanie 22. Arkusz Palladium kwiecień 2017 (1 punkt)
W przemyśle chemicznym do prowadzenia niektórych reakcji chemicznych, takich jak sulfonowanie lub nitrowanie stosuje się dymiący kwas siarkowy(VI), zwany oleum. Jest to roztwór tlenku siarki(VI) w bezwodnym kwasie siarkowym(VI), przy czym zawartość procentowa SO3 wynosi wówczas zwykle 20÷25% wagowych takiego roztworu. Proces sulfonowania benzenu z udziałem oleum przebiega w kilku etapach, co w sposób schematyczny ilustruje rysunek poniżej:
Na podstawie: K. Schmidt-Szałowski, M. Szafran, E. Bobryk, J. Sentek, Technologia chemiczna. Przemysł nieorganiczny, Warszawa 2013 oraz J. McMurry, Chemia organiczna, Warszawa 2012.
Podkreśl wyrażenia w nawiasach tak, aby powstały zdania prawdziwe. Reakcja sulfonowania benzenu to przykład reakcji (eliminacji / substytucji / addycji), która przebiega według mechanizmu (elektrofilowego / nukleofilowego). W I etapie procesu sulfonowania uzyskuje się (kation / anion), który w II etapie przedstawionego cyklu przemian jest czynnikiem (elektrofilowym / nukleofilowym). Anion wodorosiarczanowy(VI) biorący udział w reakcji podczas III etapu procesu sulfonowania benzenu jest (nukleofilem / elektrofilem). © dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone
Podkreśl wyrażenia w nawiasach tak, aby powstały zdania prawdziwe.
Reakcja sulfonowania benzenu to przykład reakcji (eliminacji / substytucji / addycji), która przebiega według mechanizmu (elektrofilowego / nukleofilowego). W I etapie procesu sulfonowania uzyskuje się (kation / anion), który w II etapie przedstawionego cyklu przemian jest czynnikiem (elektrofilowym / nukleofilowym). Anion wodorosiarczanowy(VI) biorący udział w reakcji podczas III etapu procesu sulfonowania benzenu jest (nukleofilem / elektrofilem).
© dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone