DWMED

Breadcrumbs

Zadanie 19. Arkusz Palladium kwiecień 2017 (1 punkt)

Miedź jest metalem, który nie wypiera wodoru z tzw. kwasów nieutleniających. Jednak w obecności silnego utleniacza – dwuchromianu(VI) potasu, w środowisku kwasowym metal ten roztwarza się i powstaje niebieskozielony roztwór zawierający dwa rodzaje kationów metali. Stosunek liczby elektronów opisanych orbitalami 3d cięższego z nich do liczby elektronów opisanych orbitalami 3d lżejszego spośród tych kationów wynosi 3:1, a w mieszaninie poreakcyjnej  ich stosunek molowy równy jest 1,5. Trzecim produktem opisanej przemiany jest woda.

W kolbie okrągłodennej umieszczono mieszaninę substratów zmieszanych w stosunku stechiometrycznym. Zawartość naczynia ogrzewano i po pewnym czasie stwierdzono całkowite roztworzenie się miedzi.

Podczas prowadzonego eksperymentu zawartość kolby nie była mieszana w sposób mechaniczny. Zauważono wówczas, że roztwór zmienił zabarwienie najpierw w dolnej części naczynia – w obszarze, w którym znajdowała się miedź, a w miarę postępu reakcji zmiana barwy obejmowała kolejne obszary naczynia reakcyjnego, „przemieszczając się” w kierunku powierzchni roztworu. Po zakończeniu eksperymentu zawartość naczynia miała już praktycznie jednolite, niebieskozielone zabarwienie.

Podaj nazwę zjawiska, które było przyczyną samorzutnego „przemieszczania się” obserwowanej barwy roztworu w miarę postępu reakcji chemicznej. Następnie oceń, podkreślając właściwe wyrażenie w nawiasie, czy był to proces fizyczny, czy przemiana chemiczna?

Nazwa zjawiska:

Był to (proces fizyczny / przemiana chemiczna).

© dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone