Zadanie 14. Arkusz Palladium kwiecień 2017 (1 punkt)
W trzech nieopisanych zlewkach znajdowały się wodne roztwory – kwasu ortofosforowego(V), ortofosforanu(V) sodu oraz sacharozy. W celu identyfikacji zawartości naczyń przeprowadzono dwuetapowe doświadczenie chemiczne. W pierwszym etapie zbadano przewodnictwo elektryczne każdego z roztworów, co ilustruje rysunek poniżej:
Zaobserwowano wówczas, że po zamknięciu obwodu elektrycznego żarówki zaświeciły się w przypadku wykorzystania roztworów ze zlewek o numerach 1 oraz 3. W drugim etapie doświadczenia do roztworów znajdujących się w tych dwóch zlewkach wprowadzono po kilka kropli alkoholowego roztworu fenoloftaleiny.
Wyjaśnij, dlaczego po zamknięciu obwodu elektrycznego nie zaobserwowano świecenia się żarówki w przypadku wykorzystania roztworu zawartego w zlewce nr 2 podczas pierwszego etapu eksperymentu? © dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone
Wyjaśnij, dlaczego po zamknięciu obwodu elektrycznego nie zaobserwowano świecenia się żarówki w przypadku wykorzystania roztworu zawartego w zlewce nr 2 podczas pierwszego etapu eksperymentu?
© dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone