W kolbie stożkowej zawierającej 100 cm3 wody destylowanej z dodatkiem kilku kropli fenoloftaleiny umieszczono 2,96 g próbki pewnego nasyconego alifatycznego kwasu jednokarboksylowego. Zawartość naczynia wymieszano i uzupełniono wodą destylowaną do objętości 150 cm3, a następnie zmiareczkowano wodnym roztworem wodorotlenku sodu o stężeniu 0,4 mol∙dm-3. Punkt równoważnikowy osiągnięto w momencie wykorzystania 100 cm3 roztworu wodorotlenku.
Rozważając wodne roztwory, między kwasem Brønsteda, a sprzężoną z nim zasadą istnieje pewna relacja opisana wyrażeniem zwanym iloczynem jonowym wody (Kw), który w temperaturze 25 oC ma wartość około 10–14:
Kw = Ka ∙ Kb
W przypadku wodnych roztworów soli pochodzących od słabego kwasu i mocnej zasady, w opisanym wyrażeniu Kb to stała równowagi reakcji hydrolizy zasady Brønsteda, natomiast Ka to stała dysocjacji sprzężonego z nią kwasu.
Na podstawie: P. W. Atkins, Chemia fizyczna, Warszawa 2012.
Wiedząc, że w opisanych warunkach reakcji hydrolizy ulega mniej niż 5% jonów, wykonaj niezbędne obliczenia i określ wartość pH roztworu uzyskanego w punkcie równoważnikowym miareczkowania. Wynik podaj z dokładnością do cyfry jedności.
© dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone