Wskazanie naczynia, w którym zarejestrowano spadek temperatury podczas rozpuszczania soli
Efekt cieplny towarzyszący rozpuszczaniu w wodzie jednego mola bezwodnych soli można oszacować ze wzoru:
W równaniu tym wielkości x i y oznaczają liczby moli – odpowiednio kationów oraz anionów powstałych w wyniku dysocjacji elektrolitycznej jednego mola soli; ΔHko oraz ΔHao to standardowe entalpie tworzenia kationu i anionu, natomiast ΔHsólo to standardowa entalpia tworzenia krystalicznej soli. W tabeli zebrano dane na temat wartości standardowych entalpii tworzenia (25 ⁰C) wybranych jonów oraz bezwodnych soli.
Na podstawie: W. Mizerski, Tablice chemiczne, Warszawa 2013.
W trzech zlewkach zawierających po 1 dm3 wody destylowanej o temperaturze 25 ⁰C umieszczono po jednym molu bezwodnych soli: azotanu(V) amonu, siarczanu(VI) sodu oraz chlorku wapnia. Po rozpuszczeniu wymienionych związków chemicznych, w każdej ze zlewek umieszczono termometr. W jednym z naczyń zanotowano spadek temperatury.
Podaj wzór sumaryczny soli, w której wodnym roztworze dokonano tej obserwacji. Wyjaśnij, dlaczego w tym naczyniu temperatura była niższa, niż w momencie rozpoczęcia eksperymentu? Odpowiedź uzasadnij obliczeniami. © dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone
Podaj wzór sumaryczny soli, w której wodnym roztworze dokonano tej obserwacji. Wyjaśnij, dlaczego w tym naczyniu temperatura była niższa, niż w momencie rozpoczęcia eksperymentu? Odpowiedź uzasadnij obliczeniami.
© dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone