Obliczanie ciśnienia panującego w reaktorze w stanie równowagi
Przebiegającą w fazie gazowej odwracalną reakcję syntezy jodowodoru ilustruje równanie chemiczne:
H2 + I2 ⇄ 2HI
W przypadku tego typu reakcji chemicznych stała równowagi wyrażana jest stosunkiem wartości stałej szybkości reakcji biegnącej w prawą stronę do wartości stałej szybkości reakcji względem niej przeciwnej. W temperaturze 393 oC wartości stałych szybkości syntezy oraz rozkładu jodowodoru wynoszą (odpowiednio) 0,0149 dm3∙mol–1∙s–1 oraz 2,4∙10–4 dm3∙mol–1∙s–1.
Na podstawie: W. Mizerski, Tablice chemiczne, Warszawa 2013.
Do reaktora o pojemności 1 dm3 wprowadzono 0,04 mola przesublimowanego jodu oraz dwukrotnie mniejszą, niż wymaga tego stechiometria reakcji liczbę moli wodoru. Zawartość naczynia, stanowiącą substraty w gazowym stanie skupienia ogrzano do temperatury 393 oC i zainicjowano reakcję chemiczną. Po pewnym czasie w układzie ustalił się stan równowagi.
Oblicz wartość ciśnienia panującego w opisanym reaktorze, gdy w temperaturze 393 oC osiągnięty został stan równowagi. Wynik wyraź w kilopaskalach (kPa) z dokładnością do trzech cyfr znaczących. © dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone
Oblicz wartość ciśnienia panującego w opisanym reaktorze, gdy w temperaturze 393 oC osiągnięty został stan równowagi. Wynik wyraź w kilopaskalach (kPa) z dokładnością do trzech cyfr znaczących.
© dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone