Obliczanie natężenia prądu, w celu przeprowadzenia procesu electroplatingu (elektroliza)
Podczas jednego z etapów produkcji płyt DVD oraz Blu-ray prowadzi się proces zwany electroplatingiem. Na pełniącą wówczas funkcję katody płytkę niklową o średnicy 13 cm, umieszczoną w roztworze zawierającym jony Ni2+ nanosi się elektrolitycznie warstwę niklu (d = 8,91 g·cm–3, T = 25 oC). Anodą jest wówczas zanurzony w tym samym roztworze w postaci kulek nikiel, a opisany proces (w zależności od grubości docelowej warstwy) prowadzi się zwykle od 60 do 90 minut w stałej temperaturze. Powstała płyta ma kształt walca, o objętości V, którą wyraża wzór V = π·r2·h. W wyrażeniu tym r to długość promienia podstawy walca, natomiast h – wysokość tej figury przestrzennej.
Oblicz, jakie powinno być natężenie prądu elektrycznego podczas procesu electroplatingu, aby w czasie 80 minut, w temperaturze 25 oC możliwe było naniesienie warstwy niklu w kształcie walca o wysokości 200 μm i średnicy podstawy określonej w informacji wprowadzającej. Wynik podaj z dokładnością do trzech cyfr znaczących. Rozwiązanie tego zadania dostępne jest nieodpłatnie pod poniższym linkiem: © dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone
Oblicz, jakie powinno być natężenie prądu elektrycznego podczas procesu electroplatingu, aby w czasie 80 minut, w temperaturze 25 oC możliwe było naniesienie warstwy niklu w kształcie walca o wysokości 200 μm i średnicy podstawy określonej w informacji wprowadzającej. Wynik podaj z dokładnością do trzech cyfr znaczących.
Rozwiązanie tego zadania dostępne jest nieodpłatnie pod poniższym linkiem:
© dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone