Przypisywanie wartości energii jonizacji pierwiastkom chemicznym
Pod literami A÷E kryją się symbole pięciu pierwiastków chemicznych. Wiadomo, że pierwiastek A ma trzy powłoki elektronowe i tworzy dwuujemne jony proste. Drobina powstała w wyniku przyłączenia jednego elektronu do pierwiastka B jest izoelektronowa z atomem argonu. W skróconej konfiguracji elektronowej pierwiastka C jest w sumie 16 elektronów opisanych orbitalami s, p i d, a jego masa atomowa jest mniejsza od masy atomowej kryptonu. Pierwiastek D ma największe powinowactwo elektronowe spośród wszystkich znanych nam pierwiastków. Pierwiastek E jest niemetalem, a jego atomy mają o jedną powłokę elektronową więcej niż atomy pierwiastka C i (w stanie podstawowym) parzystą liczbę elektronów niesparowanych.
W tabeli poniżej zebrano informacje na temat wartości pierwszej oraz drugiej energii jonizacji pierwiastków A÷E.
Na podstawie: A. Bielański, Podstawy chemii nieorganicznej, Warszawa 2010.
Uzupełnij powyższą tabelę, wpisując w puste pola nazwy (lub symbole) rozszyfrowanych przez Ciebie pierwiastków chemicznych. © dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone
Uzupełnij powyższą tabelę, wpisując w puste pola nazwy (lub symbole) rozszyfrowanych przez Ciebie pierwiastków chemicznych.
© dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone