Zadanie 11.1. Arkusz Palladium marzec 2023 (1 punkt)
Jeden z wymienionych anionów, umownie oznaczony literą X powstaje w wyniku dysocjacji elektrolitycznej słabego, nietrwałego kwasu, który rozkłada się między innymi z wydzieleniem tlenku azotu(II). W roztworze pojawia się wtedy również mocny kwas tlenowy. W celu określenia funkcji (utleniacza lub reduktora), jaką w reakcjach redoks może pełnić jon X trzech uczniów przeprowadziło doświadczenie chemiczne z udziałem wodnego roztworu soli potasowej zawierającej opisany anion.
Uczeń A: zawartość probówki wprowadził do rozcieńczonego roztworu kwasu siarkowego(VI).
Uczeń B: zawartość probówki wprowadził do zakwaszonego roztworu dwuchromianu(VI) potasu.
Uczeń C: zawartość probówki wprowadził do zakwaszonego roztworu jodku potasu.
W celu zakwaszenia układów, uczniowie B oraz C wykorzystali ten sam kwas, co uczeń A. Fotografie o numerach 1.–5. w sposób losowy przedstawiają wygląd probówek wraz z zawartością, przy czym niektóre ze zdjęć wykonano w trakcie lub po zakończeniu eksperymentu przez uczniów:
Wskaż numer probówki, w której znajdował się roztwór soli potasowej zawierającej anion X przed rozpoczęciem eksperymentu. Pozostałe fotografie probówek przypisz do odpowiednich uczniów. Uzupełnij tabelę. © dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone
Wskaż numer probówki, w której znajdował się roztwór soli potasowej zawierającej anion X przed rozpoczęciem eksperymentu. Pozostałe fotografie probówek przypisz do odpowiednich uczniów. Uzupełnij tabelę.
© dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone