Zadanie 9.1. Arkusz Palladium luty 2020 (2 punkty)
Podczas reakcji wodnego roztworu siarczanu(VI) rtęci(II) z roztworem mocnej zasady obserwuje się strącenie żółtego osadu związku chemicznego, w skład którego wchodzą jedynie dwa pierwiastki chemiczne pozostające w stosunku molowym 1:1. Związek ten nie wchodzi w reakcję chemiczną z nadmiarem odczynnika strącającego, natomiast reaguje z mocnymi kwasami. Opisane reakcje z udziałem związków rtęci nie są procesami redoks.
Na podstawie: J. Minczewski, Z. Marczenko, Chemia analityczna. Podstawy teoretyczne i analiza jakościowa, Warszawa 2012.
Napisz w formie jonowej skróconej równania reakcji chemicznych – strącania żółtego osadu za pomocą roztworu mocnej zasady oraz jego roztwarzania z wykorzystaniem rozcieńczonego roztworu kwasu siarkowego(VI). Strącanie osadu: Roztwarzanie osadu: © dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone
Napisz w formie jonowej skróconej równania reakcji chemicznych – strącania żółtego osadu za pomocą roztworu mocnej zasady oraz jego roztwarzania z wykorzystaniem rozcieńczonego roztworu kwasu siarkowego(VI).
Strącanie osadu:
Roztwarzanie osadu:
© dr inż. Rafał Szczypiński, wszelkie prawa zastrzeżone